Album fotograficzny

PLAN WYCHOWAWCZY KLASA 2

Plan wychowawczy

 klasy II

na rok szkolny 2022/2023

 

 

 

 

 

 

CEL WYCHOWANIA: Wspieranie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia. Przygotowanie dziecka do roli ucznia i do życia w ustawicznie zmieniającym się świecie, do podejmowania zadań z różnych obszarów działalności człowieka.

CELE OGÓLNE: inspirowanie uczniów do różnorodnych działań na rzecz ochrony i promocji zdrowia, nauczenie podstawowych zasad i sposobów utrzymania czystości i higieny ciała, ubrania i otoczenia, propagowanie różnorodnych form aktywnego spędzania czasu wolnego, zapoznanie z ważniejszymi sposobami ochrony zdrowia i środowiska człowieka, nauczenie podstawowych sposobów poznawania samego siebie oraz kształtowanie pozytywnego obrazu samego siebie, kształtowanie odpowiedzialności za siebie i innych, wdrażanie do właściwego zachowania się w grupie, zgodnie z przyjętymi zasadami, nawiązanie współpracy z rodzicami

CELE SZCZEGÓŁOWE:

UCZEŃ: współtworzy i respektuje zasady właściwego zachowania się w grupie, jest tolerancyjny, unika agresji, zachowuje się kulturalnie, pomaga innym, doświadcza współzależności i współodpowiedzialności za działanie grupy, aktywnie działa w grupie rówieśniczej, dba o bezpieczeństwo swoje i rówieśników, rozumie potrzebę ochrony środowiska, zna podstawowe wymogi higieny osobistej, rozumie konieczność racjonalnego odżywiania się, rozwija swoje zdolności i umiejętności, kulturalnie spożywa posiłki, aktywnie spędza czas wolny, zna symbole i tradycje narodowe, czuje się Polakiem i członkiem europejskiej społeczności.

 

 

DZIAŁ PRACY WYCHOWAWCZEJ

 

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE I FORMY REALIZACJI

 

OKRES REALIZACJI

 

OSOBA REALIZUJĄCA ZADANIA

 

UWAGI

 

  1. Organizacja zespołu klasowego.

 

 

      Rozwijanie społecznej  

      aktywności uczniów.

 

Wdrażanie uczniów do właściwego, zdyscyplinowanego zachowania się w szkole, na lekcjach i przerwach. Zapoznanie z regulaminem szkolnym i przestrzeganie go (omawianie pracy uczniów na lekcji, frekwencja).

Wybór samorządu klasowego. Ustalenie obowiązku dyżurnych i wybór dyżurnych.

 

Cały rok

 

Nauczyciele

 

 

  1. Troska o wygląd estetyczny

klasy.

Urządzanie sali lekcyjnej - tablice przedmiotowe, dekoracje, okazy przyrodnicze. Dbałość o pomoce dydaktyczne i sprzęt. Porządkowanie i odnoszenie pomocy, naprawa sprzętu, utrzymywanie czystości i porządku w sali. Dbanie o kącik książek i czasopism. Opieka nad roślinami doniczkowymi, ptakami zimą (zbieranie karmy).

 

Wrzesień.

 

 

Cały rok

 

Nauczyciele

 

Uczniowie

 

Kącik przyrodniczy

  1. Kształtowanie właściwych   

postaw społecznych.

Rozwijanie szacunku dla symboli, tradycji narodowych i obrzędowości przez udział w akademiach, uroczystościach szkolnych i klasowych. Przygotowanie uczniów do udziału w życiu społecznym: wdrażanie do pracy w samorządzie klasowym, udział uczniów w pracach na rzecz klasy, szkoły, środowiska. Utrzymanie czystości na terenie szkoły, na boisku i podwórku szkolnym, ład i porządek w tornistrze, na ławce i w klasie.

Uczenie wzajemnego szacunku i pomocy wśród uczniów, uświadomienie konieczności szacunku wobec innych: nauczyciela, rodziców, osób starszych. Rozwijanie postaw patriotycznych godne zachowanie wobec symboli narodowych (deklaracje w klasie, opowiadania o bohaterstwie ludzi walczących o wolną Polskę).

 

Cały rok

 

Nauczyciele

 

Uczniowie

 

Nauczyciele

 

  1. Troska o wyniki w nauce
    i
    pozytywne zmiany
    w osobowości wychowanków.

Cząstkowa i okresowa analiza wyników nauczania. Próby samooceny wyników w nauce, zachowaniu i pracy społecznej. Ocena ucznia przez zespół klasowy. Opieka nad uczniami mającymi trudności w nauce, stosowanie obniżonego stopnia wymagań wobec tych dzieci, systematyczne kontakty z rodzicami uczniów z trudnościami w nauce. Opieka nad uczniami zdolnymi, rozwijanie zainteresowań. Konkursy-wewnątrzklasowe, wewnątrzszkolne i pozaszkolne. Wdrażanie do uczestnictwa w imprezach kulturalnych. Wdrażanie do czytelnictwa książek, czasopism, aktywnego korzystania z biblioteki. Korzystanie ze środków masowego przekazu: seanse filmowe, sztuki i przedstawienia teatralne, wystawy muzealne.

 

Nauczyciele,

 

Rodzice

 

 

 

Lekcja biblioteczna

  1. Współżycie w zespole:  

współżycie towarzyskie
i kulturalne w klasie.

Wdrażanie do osobistej kultury bycia, czystości i kultury słowa poprzez gry, zabawy, konkursy, wycieczki, wspólne imprezy klasowe. Kształtowanie osobowości: eliminowanie bierności i lenistwa. Inspirowanie do osiągnięcia wysokich wyników (na miarę możliwości ucznia). Wdrażanie do wytrwałości i wysiłku. Wyrabianie odpowiedzialności za przyjęte przez siebie zobowiązania. Kształtowanie wrażliwości na piękno i dobro. Stwarzanie sytuacji sprzyjających współdziałaniu i rozwojowi pozytywnych związków uczuciowych w grupie. Rozwijanie umiejętności współżycia jednostki z pozostałymi uczniami.

 

Cały rok

 

Nauczyciele

 

Rodzice

 

  1. Udział w obchodach świąt,

uroczystościach szkolnych
i klasowych. Kształtowanie postaw społecznych, moralnych
i patriotycznych.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Dzień Chłopaka. Uroczystość z okazji KEN, Wszystkich Świętych, Mikołajki, Święta Bożego Narodzenia, Wigilia klasowa, zabawa choinkowa, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Konstytucja 3 Maja, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Styczeń

Marzec

Maj

Czerwiec

 

 

Nauczyciele,

 

Uczniowie,

 

 Rodzice

 

  1. Jesteśmy tolerancyjni.

Uczeń jest tolerancyjny w stosunku do ludzi innych wyznań, potrafi uszanować odmienność poglądów ludzi innej wiary.

Uczeń zna zasady swojej wiary, postępuje zgodnie z ogólnie uznanymi zasadami, potrafi odpowiednio zachować się w miejscach kultu religijnego, rozwija swój kontakt z Bogiem na lekcjach religii i rekolekcjach szkolnych.

 

 

Cały rok

 

Rodzice

 

Nauczyciele

 

  1. Dbanie o higienę osobistą
    i  swoje zdrowie.

Uczeń rozumie potrzebę mycia się, zna przybory do mycia i ich przeznaczenie, stosuje zasady higieny, rozumie sens zorganizowania w klasie kącika czystości, używa chusteczki do nosa, którą zawsze ma przy sobie, dba o swój wygląd zewnętrzny.

Uczeń rozumie potrzebę dbania o czystość sali lekcyjnej, nie hałasuje i unika hałasu, jako czynnika szkodliwego dla zdrowia, ma nawyk wietrzenia pomieszczeń.

Zapoznanie uczniów z rodzajami najczęściej spotykanych chorób zakaźnych, ich profilaktyką indywidualną i zbiorową.

 

 

Cały rok

 

Higienistka szkolna

 

Nauczyciele

 

Rodzice

 

  1. Wspólne spędzanie wolnego

czasu, wycieczki, wypoczynek.

Wyrabianie kultury współżycia społecznego, umiejętności współżycia i współdziałania w zespole klasowym. Przestrzeganie zasad i norm dobrego wychowania, na co dzień. Organizacja wycieczek przedmiotowych. Uczestnictwo w zabawach szkolnych, przedstawieniach teatralnych, wycieczkach klasowych, grach i zabawach sportowych. Składanie życzeń koleżankom i kolegom z okazji urodzin. Poznawanie warunków życia uczniów, struktury rodziny, więzi emocjonalnych, stosowanych metod wychowawczych. Właściwe korzystanie ze świetlicy.

 

Cały rok

 

Nauczyciel,

 

Pielęgniarka,

 

Rodzice,

 

Pedagog szkolny,

 

 

 

10. Współpraca z rodzicami

Spotkania z rodzicami. Uczestnictwo rodziców w pracy wychowawczej. Pomoc trójki klasowej w organizacji życia klasowego. Indywidualne spotkania z rodzicami. Omawianie wyników w nauce i zachowaniu. Pomoc rodziców w organizowaniu imprez i wycieczek klasowych.

 

 

Cały rok

 

Nauczyciel,

 

 

 

 Rodzice

 

11. Dyskusje i pogadanki.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Stosunek do kolegów, dorosłych, starszych. Wypełnianie obowiązków szkolnych i domowych. W jaki sposób efektywnie uczyć się, czynny odpoczynek od nauki. Jak dbać o swój organizm? (higiena) Ochrona przyrody, troska o nią, postawy ekologiczne. Poznawanie najbliższych okolic. Kocham swoją rodzinę i pomagam jej członkom. Konflikty rodzinne, rówieśnicze, próby ich łagodzenia
i rozwiązywania.

 

Cały rok

 

Nauczyciel,

 

 

Rodzice

 

12. Wychowanie komunikacyjne.

Drogi i środki transportu. Sposoby podróżowania. Ćwiczenia w przestrzeganiu i rozpoznawaniu nakazów i zakazów odczytywanych ze znaków drogowych (obowiązujących pieszych
i rowerzystów).

 

Cały rok

 

Nauczyciele,

 

Policjant,

 

Rodzice

 

 

 

13. Opieka nad uczniem

Troska o zdrowie uczniów, rozmowy z rodzicami, współpraca z higienistką. Obserwacja zachowań uczniów podczas przerw. Zakaz opuszczania terenu szkoły podczas zajęć (samowolnie). Zasady usprawiedliwiania nieobecności.

 

Cały rok

 

Nauczyciele,

 

Rodzice,

 

Higienistka szkolna

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Wychowawca klasy

                                                                                                                                                                                      Anna Olszańska

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Wojsk Ochrony Pogranicza w Duńkowicach
    Duńkowice 20
    37-550 Radymno
  • (+16) 628-35-34

Galeria zdjęć