System oceniania
w edukacji wczesnoszkolnej
od 01.09.2020r.
SZKOŁA PODSTAWOWA IM. WOJSK OCHRONY POGRANICZA
W DUŃKOWICACH
I. CELE EDUKACYJNE
1. Wspomaganie dziecka w rozwoju intelektualnym, emocjonalnym, społecznym, etycznym, fizycznym i estetycznym.
2. Przygotowanie do życia w zgodzie z samym sobą, ludźmi i przyrodą.
3. Dbałość o to, aby dziecko rozróżniało dobro od zła, było świadome przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz rozumiało konieczność dbania o przyrodę.
4. Kształtowanie systemu wiadomości i umiejętności potrzebnych dziecku do poznawania i rozumienia świata, radzenia sobie w codziennych sytuacjach oraz do kontynuowania nauki w klasach IV-VI szkoły podstawowej.
II. ELEMENTY SYSTEMU OCENIANIA
Ocenianiu podlegają:
1. osiągnięcia edukacyjne ucznia;
2. zachowanie ucznia
Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej, określonej w odrębnych przepisach, i realizowanych w szkole programów nauczania uwzględniających tę podstawę.
W klasach I-III szkoły podstawowej śródroczne oceny są w formie cyfrowej, a roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych są ocenami opisowymi za wyjątkiem religii/etyki, gdzie obowiązuje ocena wyrażona stopniem w skali od 1 do 6 zgodnie z zasadami i stopniami stosowanymi na II etapie edukacyjnym.
Roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych dla klas I-III uwzględnia poziom opanowania przez ucznia wiadomości i umiejętności z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężeniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień.
Opisowa ocena roczna sformułowana jest w oparciu o cząstkowe oceny uzyskane przez ucznia w ciągu całego roku szkolnego z pisemnych prac klasowych, kartkówek, ćwiczeń praktycznych, aktywności i wkładu pracy dziecka.
Ocenianie bieżące przyjmuję formę ocen cyfrowych:
6- (ocena celująca)
5- (ocena bardzo dobra)
4- (ocena dobra)
3- (ocena dostateczna)
2- (ocena dopuszczająca)
1- (ocena niedostateczna)
W klasach I-III oceny bieżące ustala się według skali sześciostopniowej:
stopień 6 - gdy uczeń doskonale opanował wiadomości i umiejętności wynikające z programu nauczania w danej klasie, samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia. Korzysta z różnych źródeł informacji. Biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych i praktycznych. Proponuje rozwiązania niekonwencjonalne. Potrafi samodzielnie wnioskować, uogólniać i dostrzegać związki przyczynowo - skutkowe. Osiąga sukcesy w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych.
stopień 5 - gdy uczeń opanował pełny zakres wiadomości i umiejętności określony programem nauczania w danej klasie. Sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, samodzielnie rozwiązuje problemy teoretyczne i praktyczne ujęte w programie nauczania, potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach.
stopień 4 - gdy opanowane wiadomości i umiejętności nie są pełne, ale pozwalają na dalsze opanowywanie treści. Uczeń opanował wiadomości określone programem nauczania w danej klasie na poziomie przekraczającym wymagania zawarte w podstawie programowej. Poprawnie stosuje wiadomości, rozwiązuje typowe zadania teoretyczne i praktyczne.
stopień 3 - gdy uczeń opanował podstawowy zakres wiadomości i umiejętności oraz ma wyraźne problem z przyswajaniem trudniejszych treści. Opanował większość wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania w danej klasie na poziomie nie przekraczającym wymagań zawartych w podstawie programowej. Może mieć braki w opanowaniu podstaw, ale braki te nie przekreślają możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy w toku dalszej nauki. Rozwiązuje zadania teoretyczne i praktyczne.
stopień 2 - gdy opanowane wiadomości i umiejętności są niewielkie i utrudniają dalsze kształcenie. Uczeń słabo opanował wiadomości i umiejętności określone programem nauczania w danej klasie na poziomie wymagań zawartych w podstawie programowej, większość zadań wykonuje pod kierunkiem nauczyciela, wymaga dodatkowego wyjaśnienia sposobu wykonania pracy, nie przestrzega limitów czasowych, często nie kończy rozpoczętych działań.
stopień 1 - gdy wiadomości i umiejętności nie są opanowane, uczeń nie radzi sobie z zadaniami, nawet z pomocą nauczyciela. Nie opanował wiadomości i umiejętności określonych przez podstawę programową, a braki w wiadomościach i umiejętnościach uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy. Uczeń nie jest w stanie rozwiązać zadania o niewielkim stopniu trudności.
Dopuszcza się komentarz słowny lub pisemny typu:
W bieżącej ocenie pracy ucznia można stosować ocenę:
III. SPOSOBY SPRAWDZANIA WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI
Metody sprawdzania umiejętności uczniów:
IV. DOKUMENTOWANIE I OCENIANIE OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW
Informacje na temat postępów ucznia (do oceny opisowej) nauczyciel uzyskuje z następujących metod i narzędzi kontrolno-diagnostycznych takich jak:
Bieżącą ocenę ucznia nauczyciel dokumentuje dokonując zapisów:
Ocenę opisową redaguje się na podstawie informacji zgromadzonych za pomocą narzędzi oceniania.
W klasach I-III szkoły podstawowej uczeń otrzymuje ze sprawdzianów pisemnych, testów, kartkówek obejmujących pewien zakres materiału, oceny bieżące według poniższych kryteriów:
OCENIANIE PRAC PISEMNYCH
% OGÓŁU PUNKTÓW ZE SPRAWDZIANU |
OCENA |
|
100% + zadanie dodatkowe |
celujący (6) |
|
100% - 90% |
bardzo dobry (5) |
|
89% - 75% |
dobry (4) |
|
74% - 51% |
dostateczny (3) |
|
49% - 31% |
dopuszczający (2) |
|
30% - 0% |
niedostateczny (1) |
|
|
|
|
W klasach I-III śródroczne oceny są podawane w formie cyfrowej, a roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych są ocenami opisowymi i formułowane są w oparciu o oceny bieżące uzyskane przez ucznia w ciągu całego roku szkolnego z pisemnych prac klasowych, kartkówek, ćwiczeń praktycznych, aktywności i wkładu pracy dziecka.
V. OCENIANIE ZACHOWANIA
W klasach I-III, oceny śródroczne są podawane w formie cyfrowej ,a roczne oceny klasyfikacyjne z zachowania są ocenami opisowymi. Uczniowie są oceniani w czterech obszarach:
Przy formułowaniu oceny z zachowania, wychowawca bierze pod uwagę postawę ucznia podczas zajęć edukacyjnych w szkole i poza szkołą, podczas wyjść, wycieczek oraz gotowość ucznia do poprawy swojego zachowania.
Ocena z zachowania nie ma wpływu na oceny z zajęć edukacyjnych i promocję do klasy programowo wyższej.
W zachowaniu obowiązuje pięciostopniowa skala oceniania:
Wzorowe - 6
bardzo dobre - 5
dobre - 4
nieodpowiednie - 3
naganne - 2
NAGRADZANIE (za całoroczną pracę)
- uzyska dobry wynik w międzygminnych konkursach np. Corrida ortograficzna
- uzyska dobry wynik w międzynarodowym konkursie np. Kangur
- ma osiągnięcia, co najmniej na szczeblu powiatowym
- uzyska najwyższy poziom podczas wewnątrzszkolnego badania wyników nauczania po I etapie edukacji
- ma stuprocentową frekwencję.
PONADTO USTALA SIĘ, ŻE:
UWAGI UNIEMOŻLIWIAJĄCE OTRZYMANIE NAGRODY DOTYCZĄ:
a) wyposażenia w przybory szkolne (trzykrotny brak przyborów szkolnych - skutkuje wpisaniem uwagi)
b) uczestniczenia w zajęciach w obowiązującym stroju szkolnym - strój gimnastyczny i strój galowy (trzykrotny brak stroju szkolnego - skutkuje wpisaniem uwagi)
c) odrabiania prac domowych (trzykrotny brak pracy domowej - skutkuje wpisaniem uwagi)
d) zakłócania toku lekcyjnego – przeszkadzanie rówieśnikom i nauczycielowi (trzykrotne upomnienie - skutkuje wpisaniem uwagi)
e) stosowania agresji słownej (wyzwiska, przezwiska, wulgaryzmy)
f) stosowania przemocy fizycznej
g) stwarzania sytuacji zagrażających własnemu bezpieczeństwu i bezpieczeństwu innych osób
Jedna pochwała zmniejsza o jeden ogólną liczbę uwag (5 uwag i jedna pochwała, daje w sumie 4 uwagi).
KRYTERIA OCENIANIA ZACHOWANIA UCZNIÓW KLAS I-III
Obszary zachowania uczniów |
WZOROWE |
BARDZO DOBRE |
DOBRE |
NIEODPOWIEDNIE |
NAGANNE |
1.Wywiązywanie się z obowiązków uczniowskich
|
- zawsze przestrzega zasad zachowania obowiązujących w klasie i w szkole - dokładnie wykonuje polecenia nauczyciela
- zawsze dba o ład i porządek w miejscu pracy - systematycznie przygotowuje się do zajęć (zadania domowe, przybory szkolne) - zawsze pracuje w ciszy i w skupieniu
- systematycznie i wytrwale wykonuje zadania, z należytą starannością - jest punktualny, wszystkie nieobecności ma usprawiedliwione - zawsze dba o zeszyty książki i przybory własne oraz kolegów
- zawsze dba o swój nienaganny wygląd, właściwy strój, zmienia obuwie - chętnie przyjmuje dodatkowe obowiązki
- szanuje i kultywuje tradycje szkoły, dba o jej dobre imię |
- dostosowuje się do obowiązujących zasad zachowania w klasie i w szkole - stara się dokładnie wykonywać polecenia chętnie poprawia - utrzymuje porządek w miejscu pracy
- jest przygotowany do zajęć
- pracuje w ciszy i w skupieniu
- wykonuje wszystkie zadania starannie i systematycznie
- stara się punktualnie przychodzić na zajęcia, usprawiedliwia nieob. - dba o własne przybory szkolne, podręczniki, szanuje własność innych -dba o swój wygląd, odpowiedni strój, zmienia obuwie - podejmuje niektóre zadania dodatkowe proponowane przez nauczyciela - zna i szanuje tradycje szkoły, dba o dobre jej imię |
- czasami nie przestrzega zasad zachowania, ale potrafi się poprawić
- czasami niedokładnie wykonuje polecenia
- na ogół utrzymuje porządek
- czasami bywa nieprzygotowany do zajęć, nadrabia braki
- przeważnie pracuje w ciszy i w skupieniu, reaguje na uwagi - zdarza się , że brakuje staranności w pracy i dokończenia
- zdarzają mu się spóźnienia na lekcje, usprawiedliwia nieobec. - zdarza się, że przez nieuwagę lub brak staranności niszczy własną lub cudzą własność - dba o swój wygląd, nie zawsze ma odpowiedni strój i zmienne obuwie - rzadko podejmuje dodatkowe zadania - nie zawsze szanuje tradycje szkoły, stara się poprawić niewłaściwe zachowanie |
- często nie przestrzega zasad zachowania
- często niedokładnie wykonuje polecenia,
- często nie dba o porządek
- często jest nieprzygotowany do zajęć, czasami uzupełnia braki - przeszkadza innym w pracy, rozmawia, przerywa wypowiedzi - prace są często niestaranne, nie skończone we właściwym czasie - czasami spóźnia się na lekcje, nie zawsze usprawiedliwia nieobecności - zdarza się, że niszczy cudzą własność, nie wykazuje chęci naprawy szkody - często ma nieodpowiedni strój, nie zmienia obuwia - nie podejmuje dodatkowych zadań - zdarza mu się zachować w sposób naruszający dobre imię szkoły |
- lekceważy zasady zachowania w szkole, nie wykazuje chęci poprawy
- nie zwraca uwagi na polecenia lub odmawia pracy - nie dba o porządek
- często nie odrabia prac domowych, nie uzupełnia braków (nie reaguje na uwagi) - świadomie zakłóca porządek, nie reaguje na uwagi - nie dba o poprawne wykonanie zadania, nie uzupełnia braków
- często spóźnia się na zajęcia, nie usprawiedliwia nieobecności - świadomie niszczy cudzą własność lub mienie szkoły, nie wykazuje poprawy - nie nosi odpowiedniego stroju na zajęcia, nie zmienia obuwia - nie podejmuje dodatkowych zadań - celowo zachowuje się w sposób naruszający dobre imię szkoły |
Obszary zachowania uczniów |
WZOROWE |
BARDZO DOBRE |
DOBRE |
NIEODPOWIEDNIE |
NAGANNE |
2. Zaangażowanie w pracy
|
- rozwija swoje zainteresowania, bierze aktywny udział w zajęciach dodatkowych - godnie reprezentuje szkołę w konkursach, pokazach, zawodach - aktywnie uczestniczy w uroczystościach klasowych i szkolnych
- jest inicjatorem pomysłów wzbogacających życie klasy i szkoły - zawsze dba o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych - z zaangażowaniem działa na rzecz środowiska |
- bierze udział w zajęciach wyznaczonych przez nauczyciela
- reprezentuje szkołę w konkursach, zawodach, pokazach - chętnie bierze udział w uroczystościach klasowych i szkolnych
- chętnie uczestniczy w wydarzeniach zainicjowanych przez innych - dba o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych - chętnie działa na rzecz najbliższego środowiska |
- rzadko uczestniczy w zajęciach, czasami korzysta ze wsparcia
- rzadko bierze udział w konkursach, zawodach
- czasami biernie uczestniczy w uroczystościach klasowych i szkolnych - biernie uczestniczy w imprezach przygotowanych przez innych - czasami zapomina o bezpieczeństwie, nie zawsze dba o zdrowie - zachęcony przez nauczyciela podejmuje prace |
- nie uczestniczy w zajęciach, niechętnie korzysta z pomocy
- zdarza mu się niewłaściwą postawą zakłócać porządek - nie uczestniczy lub zakłóca przebieg imprezy
- nie uczestniczy lub zachowuje się niewłaściwie podczas uroczystości - mimo upomnień nie przestrzega zasad bezpieczeństwa - problemy środowiska są mu obojętne |
- odrzuca propozycje pomocy i działań sprzyjających postępom w nauce - przeszkadza w działaniach uczniów podczas konkursów - zachowuje się w sposób naruszający dobre imię szkoły
- nie uczestniczy lub rażąco zakłóca przebieg imprezy
- stwarza sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu innych - poprzez negatywną postawę niweczy wysiłek innych
|
3. Kontakty z rówieśnikami
|
- zawsze zgodnie bawi się i pracuje w zespole, przestrzega ustalonych zasad zachowania
- szanuje poglądy i przekonania innych, słucha innych w skupieniu
- potrafi właściwie rozwiązywać problemy, unika sytuacji konfliktowych
- jest prawdomówny
- jest uczynny i koleżeński, wykazuje głęboką wrażliwość na cudze problemy |
- na ogół zgodnie bawi się, pracuje w grupie, stara się przestrzegać ustalonych zasad zachowania
- stara się szanować poglądy i przekonania innych, potrafi ich wysłuchać - skutecznie komunikuje się w różnych sytuacjach społecznych
- jest prawdomówny
- jest uczynny i koleżeński, pomaga słabszym i potrzebującym |
- czasami nie przestrzega obowiązujących zasad postępowania, jednak wykazuje chęć poprawy
- czasami wykazuje obojętność wobec poglądów innych
- nie zawsze właściwie zachowuje się w stosunku do rówieśników, ale potrafi przyznać się do winy i przeprosić
- nie zawsze mówi prawdę
- podejmuje działania wskazane przez nauczyciela |
- często zakłóca przebieg pracy lub zabawy, poprawa zachowania trwa krótko
- ma trudności w zaakceptowaniu poglądów i przekonań innych - często zachowuje się niewłaściwie, nie zawsze panuje nad emocjami, nie analizuje swojego postępowania
- często kłamie
- często unika działań na rzecz innych, czasami sam wymaga wsparcia i zachęty
|
- świadomie łamie obowiązujące zasady, nie reaguje na uwagi, uniemożliwia prowadzenie zajęć - nie szanuje poglądów i przekonań innych
- ma trudności z pohamowaniem negatywnych emocji, reaguje agresją słowną lub fizyczną w sytuacjach trudnych - kłamie, aby osiągnąć korzyść - działa na szkodę kolegów, nie wykazuje chęci poprawy |
4. Kultura osobista
|
- zawsze dba o kulturę wypowiedzi
- nawykowo stosuje zwroty grzecznościowe
- okazuje szacunek dzieciom i osobom dorosłym - dba o swój wygląd zewnętrzny i higienę osobistą - dba o estetykę otoczenia i zachęca do tego innych, szanuje sprzęt szkolny
- zawsze właściwie zachowuje się podczas wyjść i wycieczek, dba o bezpieczeństwo swoje i innych |
- dba o kulturę słowa
- stosuje zwroty grzecznościowe w kontaktach z innymi - okazuje szacunek dzieciom i osobom dorosłym - dba o swój wygląd zewnętrzny i higienę osobistą - dba o estetykę otoczenia, szanuje mienie szkoły
- właściwie zachowuje się podczas wyjść i wycieczek, dba o bezpieczeństwo swoje i innych |
- stara się dbać o właściwą formę wypowiedzi
- zapomina o stosowaniu zwrotów grzecznościowych - zapomina o okazywaniu szacunku, potrafi naprawić swój błąd - nie zawsze dba o swój wygląd i higienę osobistą
- na ogół dba o estetykę otoczenia, reaguje na uwagi
- niekiedy zapomina o właściwym zachowaniu podczas wyjść i wycieczek, wymaga pouczeń i kontroli |
- wypowiada się nie zawsze dbając o piękno i kulturę języka - często zapomina o stosowaniu zwrotów grzecznościowych - często jest arogancki w stosunku do innych, niechętnie przeprasza - nie zawsze dba o swój wygląd i higienę osobistą - sporadycznie dba o estetykę otoczenia, niechętnie naprawia wyrządzone szkody - czasami nie przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas wyjść, wymaga pouczeń i kontroli |
- nie dba o kulturę wypowiedzi
- nie używa zwrotów grzecznościowych w kontaktach z innymi - w sposób arogancki i złośliwy odnosi się do rówieśników i dorosłych - w rażący sposób nie dba o własny wygląd i higienę osobistą - z premedytacją burzy porządek otoczenia, niszczy mienie wspólne
- stwarza sytuacje zagrażające bezpieczeństwu uczestników wycieczki, wywołuje konflikty
|
VI. INFORMOWANIE UCZNIÓW I ICH RODZICÓW/PRAWNYCH OPIEKUNÓW O INDYWIDUALNYCH OSIĄGNIĘCIACH
Wymagania edukacyjne i sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych przedstawiane są rodzicom i uczniom na pierwszym wrześniowym spotkaniu z rodzicami w danym roku szkolnym, a fakt ten jest odnotowany w dzienniku zajęć lekcyjnych.
Wymagania edukacyjne i sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów przedstawiane są rodzicom/prawnym opiekunom na pierwszym zebraniu w danym roku szkolnym. Informacja na temat wymagań edukacyjnych obejmuje zakres wiadomości i umiejętności z poszczególnych edukacji nauczania, uwzględnia poziom wymagań na poszczególne oceny szkolne.
W ramach oceniania bieżącego nauczyciele stosują elementy oceniania kształtującego, w tym szczególnie informację zwrotną pomagającą uczniom się uczyć. Ocenianie ucznia w edukacji wczesnoszkolnej jest jawne i odbywa się na bieżąco w klasie, podczas wielokierunkowej działalności ucznia. Nauczyciel sprawdza wykonywane prace, chwali za wysiłek, za chęci, za pracę. Nagradza uśmiechem, pochwałą, gestem oraz wskazuje, co uczeń powinien zmienić, poprawić czy wyeksponować. Podkreśla osiągnięcia ucznia, ale nie porównuje go z innymi uczniami.
Nauczyciel stosuje wszystkie dostępne sposoby oceniania wspomagającego, tj.: obserwuje ucznia i jego pracę, rozmawia z nim i motywuje do dalszych wysiłków. Uczeń powinien mieć pewność, że w toku uczenia się ma prawo do popełniania błędów, do rzetelnej informacji, z której jasno wynika, co zrobił dobrze, co źle, a co musi zmienić, aby było lepiej.
Sprawdzone i ocenione prace kontrolne uczeń i rodzice otrzymują do wglądu, zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba. Prace są przechowywane do końca roku szkolnego.
Wszystkie wystawione oceny są jawne dla ucznia i jego rodzica.
Informacje o postępach ucznia w nauce i pracy rodzice uzyskują podczas kontaktów indywidualnych z nauczycielem, podczas zebrań z rodzicami.
Prace ucznia (zeszyty dyktand, prace samodzielne, sprawdziany, prace plastyczne itp.) udostępniane są rodzicom na ich prośbę.
Wychowawca klasy jest zobowiązany na miesiąc przed radą klasyfikacyjną poinformować rodziców/prawnych opiekunów o ewentualnym pozostawieniu ucznia w tej samej klasie.
Klasyfikacyjną ocenę śródroczną otrzymuje rodzic/prawny opiekun po zakończeniu półrocza.
Klasyfikacyjna ocena roczna zamieszczona jest na świadectwie szkolnym i w arkuszu ocen w formie opisowej.