Szkoła Podstawowa im. Wojsk Ochrony Pogranicza w Duńkowicach

 

Początki…

 

     Historia Szkoły Podstawowej w Duńkowicach rozpoczyna się w połowie czerwca 1965 roku, kiedy to rozpoczęto budowę nowej szkoły. Proces jej powstawania postępował bardzo sprawnie, warto zauważyć, że duża rolę przy procesie powstawania budynku szkoły odegrali mieszkańcy Duńkowic, oferując swoją pomoc w czynie społecznym.

 

Szkoła w budowie.

 

     1 września 1966 roku, sekretarz KW Komitetu Wojewódzkiego PZPR wręczył klucze Stanisławowi Majkowskiemu, który był pierwszym kierownikiem nowo powstałej szkoły.

2 września 1966 rozpoczęto naukę w nowym budynku szkoły, korzystając jedynie z trzech sal, w których brakowało nawet podstawowego wyposażenia. Przez pierwszy miesiąc młodzież zmuszona była uczyć się na podłodze.

Nowo wybudowana szkoła. Kierownik z wychowankami klasy VIII.

 

       Początkowo szkoła liczyła 10 oddziałów i 241 uczniów. W szkole funkcjonowały organizacje takie jak: ZHP, SKO, PCK, 4H-klub ekologiczny, prowadzony był również chór szkolny. Dzięki intensywnej pracy grona pedagogicznego, w szkole organizowane były liczne wyjazdy, konkursy, kolonie, uroczystości i imprezy, w których organizacji pomagali również rodzice.

 

Liczba dzieci uczęszczających do szkoły w Duńkowicach w kolejnych latach sięgała nawet 336, byli to uczniowie z Duńkowic, Grabowca, Chotyńca, Łazów Osiedla oraz Michałówki i Nienowic.

 

Dziś, zgodnie z reformą, Zespół Szkół w Duńkowicach został przekształcony w Szkołę Podstawową, do której uczęszczają uczniowie z Duńkowic, Michałówki, Piasków, Zaleskiej Woli i Łazów Osiedle.

 

       W listopadzie 2003 roku w Duńkowicach miała miejsce podniosła uroczystość. Na murach naszej szkoły została odsłonięta tablica poświęcona mieszkańcom Duńkowic, którzy stracili życie w czasie drugiej wojny światowej.

 

 

       Cztery lata później honorowe miejsce w szkole zajęła druga tablica pamiątkowa, poświęcona Zgromadzeniu SS Służebniczek NMP, którego założycielem był bł. Edmund Bojanowski. Zgodnie z założeniem Siostry Służebniczki utworzyły w Duńkowicach ochronkę w 1907 roku, która była wielkim i nieocenionym dobrem dla lokalnej społeczności, a utworzenie takiej ochronki w tamtym czasie było wielkim dokonaniem.

 

 

Kilka słów o patronie...

 

W roku 1973 Zespołowi Szkół w Duńkowicach nadane zostało imię Wojsk Ochrony Pogranicza. Niemal od początku funkcjonowania szkoły działania jej i wiele przedsięwzięć wspieranych było przez tę formację, funkcjonariusze WOP-u często uczestniczyli w rożnego rodzaju zbiórkach i uroczystościach, byli oni częstymi i mile widzianymi gośćmi w naszej społeczności.

 

 

Czym było WOP?

 

     Koniec II wojny światowej rozpoczął kolejny rozdział historii formacji granicznej przeznaczonej do ochrony granicy państwowej. Zaraz po zakończeniu działań wojennych ochronę granicy państwowej powierzono oddziałom wojskowym. Dopiero 13 września 1945 roku rozkazem Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego powołano do życia formację graniczną - Wojska Ochrony Pogranicza. Oddziały WOP otrzymały kolejną numerację od 1 do 11; były to zarazem ich nazwy. Tworzony dla rzeszowskiego obszaru granicznego oddział WOP otrzymał numer 8 i siedzibę w Przemyślu. W chwili powstania 8 Oddział WOP miał 4 komendy odcinków i 16 placówek granicznych. W latach 1947 - 1956 następowały kolejne zmiany strukturalne i organizacyjne w formacjach granicznych. Zmianom ulegała nie tylko ich podległość, ale również struktura oraz nazwy oddziałów. Istotne zmiany nastąpiły w 1976 roku, po przeprowadzonej reorganizacji w całej formacji granicznej. W miejsce dotychczasowych oddziałów na granicy wschodniej wprowadzono brygady,
a wraz z ich powstaniem placówki graniczne przemianowano na strażnice.
      W Przemyślu, w miejsce 26 Oddziału WOP powołana została Bieszczadzka Brygada Wojsk Ochrony Pogranicza, której struktura organizacyjna opierała się na batalionach, w których skład wchodziły strażnice.

 

Zadania WOPu

 

      Podstawowe zadania Wojsk Ochrony Pogranicza związane były z ochroną granicy, organizowanie i kontrola ruchu granicznego, rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców, zapewnienie porządku publicznego na obszarze przejść granicznych i strefie nadgranicznej, osadzanie i utrzymywanie znaków granicznych na lądzie, ochrona nienaruszalności znaków i urządzeń służących do ochrony granicy państwowej, wykonywanie postanowień umów międzynarodowych
o stosunkach prawnych, itp.

 

      Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych przyniósł zasadnicze zmiany polityczno-społeczne w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Zachodzące przemiany nie ominęły również formacji granicznej. Na podstawie ustawy z dnia 12 października 1990 r. w miejsce Wojsk Ochrony Pogranicza utworzona została 16 maja 1991 r. jednolita umundurowana formacja - Straż Graniczna podległa początkowo Ministrowi Spraw Wewnętrznych, a od 1997 r. Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Centralnym organem administracji w sprawach ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego jest Komendant Główny Straży Granicznej.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Wojsk Ochrony Pogranicza w Duńkowicach
    Duńkowice 20
    37-550 Radymno
  • (+16) 628-35-34

Galeria zdjęć