W środę 5 kwietnia 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia, która wprowadziła wszystkich zebranych w nastrój zbliżających się ŚWIĄT WIELKANOCNYCH. Obchodzone są ona na pamiątkę śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Czas Wielkiego Postu jest czasem zadumy i refleksji. Z tej okazji uczniowie klasy VIII, VII i IV przedstawili Misterium Męki Pańskiej.
Wzruszające sceny: spotkanie Pana Jezusa z apostołami,
modlitwa w Ogrójcu,
zdrada Judasza,
wydanie Pana Jezusa na śmierć,
jak również Droga Krzyżowa, śmierć i Zmartwychwstanie
skłoniły oglądających do zastanowienia się nad sensem życia człowieka.
Wymownej całości dopełniły wzruszające pieśni śpiewane przez uczniów kl. IV, V, VI i VII.
Uczennica kl VII Wiktoria Trojnar również zagrała na skrzypcach pieśń wielkanocną.
Inni uczniowie przybliżali świąteczną atmosferę w postaci wierszy.
Świąteczną atmosfera zawitała również na naszych korytarzach. Oddział przedszkolny A przygotował ogromne jajo - pisankę świąteczną.
Po występie uczniów głos zabrała Pani Dyrektor Bernadeta Kurecka oraz ks. Proboszcz Mieczysław Stopa. Wspólnie życzyli wszystkim zebranym wesołych, zdrowych i pogodnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Na koniec Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody uczniom wyróżnionym w konkursie palm. Wyróżnienia otrzymali:
Olimpia Marciak,
Anna Rabczak,
Marcin Pytlak
oraz Franciszek Bober.
Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem: Ks. Proboszcza Mieczysława Stopę, pani Wioletty Grybel, pani Eweliny Grybel, pani Beaty Jankowskiej i pani Anety Bąk. Naszym dźwiękowcem został ks. Proboszcz Mieczysław Stopa,
natomiast pan Mariusz Rogóż czuwał nad całością akademii, wykonywał zdjęcia i filmik.
„RAZEM TWORZYMY ŚWIAT I MOŻE TO BYĆ PIĘKNY ŚWIAT”
Pod tym hasłem przewodnim uczniowie klasy 5 przedstawili w dniu 31.03.2023 r. program artystyczny będący nawiązaniem do tematyki Autyzmu i tolerancji odmienności każdego człowieka.
W trakcie występu uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać fakty na temat Autyzmu, sprawdzić w quizie swoją wiedzę na ten temat oraz zobaczyć świat oczami osoby z Autyzmem.
Celem było podniesienie świadomości dzieci i młodzieży, budowanie zrozumienia i akceptacji dla osób, które zmagają się z tym zaburzeniem na co dzień.
Dzieci uświadomiły sobie, że osoby ze spektrum Autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie to są indywidualnością i odbierają świat inaczej niż większość z nas. W tym dniu uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim, ponieważ to kolor solidarności z Autyzmem.
Wspólnie daliśmy znak społeczeństwu, że rozumiemy,
akceptujemy i jednoczymy się z osobami z Autyzmem.
W Sośnicy 30 marca odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt. Wzięło w nim udział sześć szkół.
Drużyna dziewcząt z naszej szkoły również brała udział w tych zawodach.
Drużyna zdobyła trzecie miejsce. Gratulujemy!
W tym roku, w konkursie wzięło udział 34 uczestników. Byli to uczniowie w trzech grupach wiekowych ze szkół:
SP Duńkowice
SP Korczowa
SP Łazy
SP Nienowice
SP Skołoszów
SP Sośnica
oraz
SP Święte
Honorowy patronat nad uroczystością objął Wójt Gminy Radymno p. Bogdan Szylar, który osobiście pojawił się by wręczyć statuetki laureatom.
Uczestnicy zaprezentowali swój kunszt recytatorski, a także umiejętności, nad którymi pilnie pracowali w ostatnim czasie. Wybór najlepszych był niełatwy, ponieważ wszyscy prezentowali wysoki poziom.
Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie;
p. Małgorzata Szydełko - nauczyciel polonista,
p. Justyna Tomaszewska - nauczyciel wychowania przedszkolnego,
p. Arkadiusz Tomaszewski - radny Gminy Radymno i sołtys wsi Duńkwice.
I kategoria klasy I-III
Wyróżnienie: Emilia Pik SP Łazy
III miejsce: Gabriela Truchan SP Nienowice
II miejsce: Milena Stefaniszyn SP Łazy
I miejsce: Zuzanna Konieczna SP Duńkowice
II kategoria klasy IV-V
Wyróżnienie: Łukasz Wróbel SP Nienowice
III miejsce: Milena Urbanik SP Nienowice
II miejsce : Jan Buczkowski SP Święte
I miejsce: Magdalena Łamasz SP Święte.
III kategoria Klasy VI-VIII
Wyróżnienie: Amelia Borchowiec SP Duńkowice
III miejsce: Natalia Wolańska SP Święte
II miejsce: Martyna Polaczek SP Łazy
I miejsce: Filip Karpiński SP Skołoszów
W czasie obrad jury opiekunowie i uczniowie miło spędzili czas, rozmawiając przy ciastku. O poczęstunek zadbali nauczyciele i pracownicy szkoły organizującej konkurs.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział.
Pani dyrektor Bernadeta Kurecka podkreśliła, że konkurs recytatorski to jedna z najtrudniejszych form i wymaga od uczestnika wiele wysiłku i opanowania a czasem mimo nakładu pracy efekty nie są satysfakcjonujące.
Wszyscy recytatorzy otrzymali pamiątkowe długopisy a laureaci statuetki. Zwycięzcom składamy gratulacje, życzymy dalszych sukcesów i wszystkich zapraszamy za rok w większym gronie.
Bożena Marciak
Elżbieta Szymczycha
Wreszcie nadszedł. Pierwszy Dzień Wiosny. Niektórzy uczniowie postanowili go "uczcić" pozostając w domu. Jednak większość uczniów chciała zastać wiosnę w szkole - przywitała ją kolorem niebieskim - który został wybrany w demokratycznych wyborach zorganizowanych przez Samorzą Szkoły.
Pojawiły się wiosenne muszki, które wpadały do oczu, ku uciesze innych.
U niektórych - nawet nauczycieli, barwy niebieskie przeplatały się z barwami wiosennej zieleni.
Jak wiosna, to musi być też tradycyjna Marzanna. Pojawiła się w zerówce.
Nie chciała wyjść na dwór - pewnie bała się drobnego deszczyku. Kazała się nieść. Jej wyjściu oprócz przedszkolaków towarzyszyły dzieci z klas 1 - 3.
Wszyscy dotarli na boisko sportowe. Tam w kółku odprawiał rytuały "szkolny Szaman".
Główny punkt zabawy to spalenie Marzanny, która chyba nie była z tego zadowolona.
Im dłużej się paliła tym bardziej groźnie wyglądała.
Nikt się jej jednak nie bał. Dzieci reagowały na całą sytuację bardzo żywiołowo. Chichy, śmiechy, okrzyki - nie zauważały nawet, że coraz bardziej zaczął padać deszcz. Zadowoleni z przebiegu zabawy, w doskonałych humorach wróciły do szkoły.
Dnia 17. 03. 2023 r. odbyła się wycieczka do Jarosławia z uczniami klasy III, IV i VII pod opieką pani Katarzyny Geruli, pani Eweliny Grybel i pani Wioletty Grybel.
Uczniowie mieli okazję podziwiać wspaniałą grę aktorów na scenie oglądając spektakl: „Złodziej Empatii”. Głównym założeniem sztuki teatralnej było rozwijanie wśród uczniów wrażliwości i empatii wobec innych. W czasie spektaklu uczniowie zostali zaproszeni do otwartej rozmowy na temat właściwych postaw i zachowań.
Następnym punktem wycieczki było Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu.
To nowoczesna atrakcja, która na mapie turystycznej Jarosławia istnieje od 2015 r. Znajduje się pod trzema niegdyś kupieckimi kamienicami: Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów.
Podczas zwiedzania uczniowie przemierzyli 186 metrów podziemnych korytarzy, na które składa się 11 wyjątkowo zaaranżowanych sal.
Mogą to potwierdzić dzieciaki z klasy 5. W piątkowy wieczór, na początku marca, we własnej odmienionej sali, pod czujnym okiem p. Justyny i p. Anety dziewczyny i chłopcy robili to czego zwykle w szkole się nie robi.
A wszystko dla dobrej zabawy i integracji. Nie zabrakło też przekąsek – były pizza, chipsy, paluszki itp., co kto lubi.
W przerwach można było się powygłupiać i porozmawiać.
Atmosfera była czadowa więc na pewno nie jest to ostatnie takie przedsięwzięcie w naszej szkole.
Równolegle na piętrze w swojej dawnej sali (czar wspomnień z klas 1-3) nasze szkolne starszaki - czytaj kl. 8, podczas seansu bajkowego, próbowały na własnej skórze się przekonać czy prawdziwe jest hasło: „szkoła drugim domem”.
Mimo sprzyjających warunków; leżaczków, pidżam, przytulanek nikt nie usnął… Pożyczona gra „ Wirus” wszystkich rozemocjonowała, łącznie z p. Elą.
No i do kolejnego…………..:)
W środę ósmego marca w naszej szkole był obchodzony międzynarodowy Dzień Kobiet. Na uroczystej akademii chłopcy z klasy piątej przybliżyli to święto w trzech wierszykach.
Potem chłopcy z klasy 8 przedstawili skecz o Adamie i Ewie w raju. Okazało się, że już wtedy widoczne były duże różnice między kobietą a mężczyzną - w zachowaniu, mowie, ubiorze, przyzwyczajeniach. W główne role wcielili się Wiktor (Ewa) i Szymon (Adam). Przedstawili oni 5 dni z życia Adama i Ewy w pięknym, kolorowym, pełnym kwiatów i zwierząt raju.
Cała sala wyśmienicie się bawiła, szczególnie w momentach prezentacji nowych strojów Ewy.
Byłyt też zaskakujące chwile. Każdy wie, że Ewa dała jabłko Adamowi, który je ugryzł. Okazało się jednak, że w prezentowanym raju było inaczej - Ewa ugryzła jabłko i ... uciekła - Adam krzycząc "daj gryza" został jednak z niczym. Z tego powodu wąż i Adam byli w wielkiej konsternacji "Co teraz będzie? Cała biblia na nic".
W dalszej części akademii postawione było pytanie "Po co są kobiety?" Chłopcy z klasy 4 w dwunastu punktach wyjaśnili po co.
Na koniec wszystkie kobiety i dziewczyny ( ...a także i chłopcy...) w tle melodii "Sto lat" zostali poczęstowani cukierkami.
W pierwszym dniu rywalizowały dziewczyny
a w drugim chłopcy.
Do turnieju zgłosiło się cztery szkoły: z Korczowej, z Ostrowa, ze Skołoszowa i z Duńkowic.
W grudniu 2022 r. Zespół Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu ogłosił konkurs:
„MARZYLIŚMY O POLSCE CZYSTEJ NIE KRWAWEJ”
SOLIDARNOŚĆ, A STAN WOJENNY W POLSCE
Patronat Honorowy objął Pan Poseł RP Tadeusz Chrzan i Starosta Powiatu Jarosławskiego.
Do konkursu licznie zgłosili się uczniowie z naszej szkoły. Spośród nich, dwoje zostało laureatami w kategorii – „praca plastyczna”
I miejsce - Anna Rabczak kl. VII
II miejsce – Kacper Kasprzak kl. VIII
Laureatom Konkursu Powiatowego nagrody i dyplomy wręczył Pan Poseł RP Tadeusz Chrzan oraz Dyrektor ZSI w Jarosławiu Pan Łukasz Piś. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 15 lutego 2023 r.
Opiekun – Renata Pałczyńska
Zaproszenie
na VI Edycję
Gminnego Konkursu
Recytatorskiego
Z poezją za pan brat
pod patronatem
Wójta Gminy Radymno
i Szkoły Podstawowej w Duńkowicach
Są takie dwa dni, jedyne dwa zimowe dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w harmonogram imprez szkolnych.
Święto Babci i Dziadka to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla zaproszonych gości ale i małych artystów.
W czwartkowe przedpołudnie 2 lutego licznie przybywający do naszej szkoły goście zasiadali na przygotowanych dla nich miejscach.
Na twarzach dzieci widać było ogromną radość, skupienie oraz nutkę niepokoju.
Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Bernadeta Kurecka, która serdecznie przywitała przybyłych gości i zaprosiła na występy uczniów klas 1-3, oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych.
Mali artyści z przejęciem ale i z uśmiechem na ustach prezentowali swoje umiejętności, śpiewając piosenki, recytując wiersze oraz prezentując się w układach tanecznych. Na ten widok rozgrzały serca niejednej babci i wzruszyły wielu dziadków.
Na koniec dzieci odśpiewały „Sto lat” i wręczyły swoim babciom i dziadziom własnoręcznie przygotowane laurki i inne prezenty.
Wszyscy dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków.
Na zakończenie programu artystycznego pani dyrektor Bernadeta Kurecka i ks. Mieczysław Stopa podziękowali wszystkim dziadkom za liczne przybycie oraz złożyli najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.
W naszej szkole 31 stycznia miała miejsce zabawa karnawałowa - choinka. Dla młodszych dzieci (kl. I do III) zabawa odbywała się w godzinach 11:00 do 14:00 a dla pozostałych w godzinach 17:00 do 20:00.
Uczniowie bawili się w sali gimnastycznej odpowiednio przystrojonej siatką i innymi ozdobami. Nie brakło odpowiedniego oświetlenia i efektów dymmnych. Nad oprawą muzyczną czuwali uczniowie kl. VIII.
Oprócz typowych na tego typu imprezach piosenek nie brakło też znanych "kółkowych" wspólnych zabaw np. "chusteczka". W trakcie zabawy uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Zdjęcia klasowe i indywidualne z zaprezentowanymi strojami przebierańców.
Dnia 22 grudnia 2022 r. w Szkole Podstawowej w Duńkowicach odbyło się przedstawienie jasełkowe pt. „Cicha noc", na które został zaproszony Wójt Gminy Radymno Pan Bogdan Szylar, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice.
Na początku wystąpiły dzieci z Oddziałów Przedszkolnych A, B oraz C. Pod kierunkiem pani Barbary Kupki, pani Justyny Tomaszewskiej oraz pani Kamili Bereźnickiej dzieci zaśpiewały piękne kolędy wprowadzając zaproszonych gości w świąteczny klimat.
W kolejnej części uroczystej akademii zatańczyły „aniołki” z klasy I pod opieką pani Bożeny Marciak.
Doskonale zaprezentowały się również uczennice z klasy VII i VIII wprowadzając widownie w świat tańca świątecznego.
Po pokazach tanecznych wystąpiła uczennica klasy VII - Wiktoria Trojnar, która zagrała profesjonalnie na skrzypcach kolędę „W śród nocnej ciszy”.
Następnie dziewczyny z klasy VII zaprezentowały kolędę: „Gdy się Chrystus rodzi”.
Centralnym punktem jasełek była historię narodzenia Pana Jezusa przedstawiona przez uczniów klasy IV pod kierunkiem ks. Proboszcza, Wioletty i Eweliny Grybel. Przy oprawie muzycznej pomagały panie Beata Jankowska i Justyna Badowicz.
W czasie jasełek nie zabrakło kolęd i pastorałek o tematyce bożonarodzeniowej.
Uroku dodawały „małym aktorom” piękne stroje, dzięki którym zaproszeni goście przenieśli się w tą niezwykłą noc, w świat stajenki z dzieciątkiem Jezus, Maryją i Józefem.
Na zakończenie głos zabrał Wójt Gminy Radymno Pan Bogdan Szylar, ks. Proboszcz oraz Pani Dyrektor Bernadeta Kurecka.
Ks. Proboszcz Mieczysław Stopa tradycyjnie, jak co roku odczytał fragment Pisma Świętego oraz pobłogosławił opłatki.
Tym miłym akcentem wprowadził całą społeczność szkolną w okres najpiękniejszych, najbardziej rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Wójt Gminy Radymno przywiózł czekoladowe cukierki dla wszystkich występujących w jasełkach.
Po przedstawieniu odbyła się Wigilia w poszczególnych klasach w miłej atmosferze rodzinnego ciepła oraz wzajemnej życzliwości.
Nie zabrakło również płynących z głębi serca życzeń, opłatków wzajemnego przebaczenia oraz wspólnie zaśpiewanych kolęd.
Serdeczne podziękowania składamy wszystkim uczniom za udział w tej wyjątkowej uroczystości oraz rodzicom za przygotowanie Wigilii w poszczególnych klasach.
Zanikającą tradycją Świąt Bożego Narodzenia jest wysyłanie kartek z życzeniami. We współczesnym świecie coraz częściej do składania życzeń służą sms-y , e-maile czy facebook. Takie możliwości dają współczesne sposoby komunikacji. Jednak nawet najciekawszy sms czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej, cudownie kolorowej świątecznej kartki. A jeszcze większą radość sprawia samodzielnie wykonanie kart świątecznych. Dlatego przedszkolaki z zerówki ze Szkoły Podstawowej im. Wojsk Ochrony Pogranicza w Duńkowicach wykonały kartkę świąteczną dla swoich kolegów i koleżanek z zerówki ze Szkoły Podstawowej w Skołoszowie.
Dzieci z wielką przyjemnością zaangażowały się w wykonanie świątecznej kartki.