W czwartek 22 czerwca w naszej szkole miała miejsce niezwyczajna uroczystość - pożegnanie klasy 8.
Każda klasa doczeka tej chwili - chwili, w której uczniowie uświadamiają sobie, że to na prawdę ostatnie chwile w szkole podstawowej. Ostatnie chwile w gronie swoich kolegów, koleżanek a także nauczycieli. Już nigdy nie będzie tak samo. Doczekała tej bardzo emocjonalnej chwili i obecna klasa 8. W pierwszej części uczniowie klasy ósmej przedstawili prezentację multimedialną o sobie. Były to przeskoki w czasie, w którym przedstawili oni siebie z czasów dzieciństwa a potem z obecnego czasu - czasu nastolatków.
Potem przedstawiono dość humorystycznie groźną lekcje. Otóż do klasy weszły nauczycielki – agentki – licho nadało aż dwie.
Targały testy i ośmieliły się wręczyć je biednym przestraszonym uczniom.
Na początku był … płacz.
Jednak po chwili niektórzy zaczynali dziękować opatrzności za to, że trafiły im się odpowiednie zadania.
Inni wpadli w histerię
Na końcu sprawdzianu kartki pofrunęły w górę
Takie szkolne sceny bardzo zaciekawiły widownię – nie wiadomo czy się wystraszyli, czy spodobały im się takie zajęcia.
Klasa ósma przedstawiła jeszcze zajęcia, których forma nigdy wcześniej w polskiej edukacji nie miała miejsca – nauka zdalna. Wszyscy mieli z nią styczność całkiem nie dawno.
Okazało się, że podczas takich zajęć – gdy nauczyciel nie widzi klasy (bo przecież kamerki często „się psuły”) dochodzi do różnych dziwnych sytuacji: lekcja w łóżku lub w czasie przeglądania tabletu, ……
A mam jednego z uczniów bardzo ambitnie chciała kontrolować swojego synka, który zamiast uczestniczyć w zajęciach zdalnych ćwiczył swoją tężyznę fizyczną.
Cóż …… synuś tak skołował swoją mamę, że ta za złe wyniki w nauce miała pretensje do nauczyciela ….
Wreszcie przyszła pora pożegnania z nauczycielami – życzenia, nie rzadko łzy, które pojawiały się w oczach nawet uznanych twardzieli.
Wszystkiemu przyglądała się i czuwała Pani wychowawczyni. Trzymała fason do końca.
W ostatniej części uroczystości klasę ósmą żegnała klasa siódma, która odchodzącym kolegom i koleżankom wręczała jakiś wymowny upominek.
Były dyplomy, ubiory, wielokrotnie zapakowane paczki, mikstury, sprzęty sportowe– wszystko z dużą dozą humoru i zabawy.
Wspólne pamiątkowe zdjęcie z wychowawczynią Panią Elżbietą Szymczychą zakończyło uroczystość.
„Łączy nas krew, która ratuje życie
- bo tętni w nas dobro’’
– propagowanie idei krwiodawstwa
19 czerwca 2023 r. uczniowie klasy V, VI i VII Szkoły Podstawowej w Duńkowicach, gmina Radymno mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z panem Zdzisławem Wójcikiem, wiceprezesem Oddzialu Rejonowego PCK w Jaroslawiu, jednocześnie prezesem klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu (od ponad 35 lat).
Pan Zdzisław Wójcik w swoich prelekcjach omówił m. in. zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym oraz zasadami postępowania na wypadek powstania pożaru. Uczniowie, nauczyciele, ks. proboszcz Mieczysław Stopa dowiedzieli się o ciekawych informacjach związanych z dawstwem krwi, organów oraz szpiku.
Prelegent zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie.
Uczniowie dowiedzieli się, że w sytuacji zgłaszania zdarzenia do służb ratowniczych, na pewno osoba zgłaszająca zostanie zapytana o miejsce zdarzenia, adres oraz gdzie dane zdarzenie miało miejsce.
Na zakończenie spotkania pan Wójcik przeprowadził również konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa, a najbardziej wykazujący się uczniowie otrzymali wspaniałe nagrody.
Prelekcje przebiegły w miłej atmosferze, uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem oraz wiedzą. Dzięki tym ciekawym zajęciom wszyscy zebrani utrwalili sobie wiedzę nt. numerów telefonów alarmowych, zasad powiadamiania służb ratowniczych, jak również dowiedzieli się więcej nt. honorowego krwiodawstwa od osoby bezpośrednio zaangażowanej w tą bardzo potrzebną działalność społeczną.
Składamy serdeczne podziękowania panu Zdzisławowi Wójcikowi za przyjęcie zaproszenia do Szkoły Podstawowej w Duńkowicach oraz wyrażamy naszą wdzięczność za wzbogacenie naszej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia człowieka. Dziękujemy za życzliwość, zaangażowanie, bezinteresowną pomoc innym, a w szczególności za propagowanie idei honorowego krwiodawstwa.
Tekst Wioletta i Ewelina Grybel, zdjęcia Szymon Majewski
16 czerwca 2023 r. uczniowie klasy IV, V i VII wybrali się na wycieczkę do kina Na Biegunach w Jarosławiu. Po dotarciu na salę kinową uczniowie zajęli wygodne miejsca. Podczas projekcji filmu animowanego pt. „Super Mario” panowała cisza, którą przerywały częste śmiechy. Po zakończonym seansie uczniowie wraz z opiekunkami panią Wiolettą Grybel oraz panią Elżbietą Bober udali się do restauracji. Tam wszyscy najedli się do syta.
Wszyscy wrócili pełni uśmiechu i z nadzieją, że już niedługo powtórzymy wycieczkę.
Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Na zakończenie tego programu uczniowie sprawdzili swoją nową wiedzę wykonując test bezpieczeństwa. Po zakończeniu programu nasza szkoła otrzymała certyfikat.
Klasa pierwsza wzięła również udział w programie edukacyjnym „Velvet. Piątka dla Natury”. Uczniowie już na etapie edukacji wczesnoszkolnej poszerzali swoją wiedzę na temat ekologii.
Inny program, w którym wzięła udział klasa pierwsza to "W. Legutko #ZDROWOROSNA 2023". Była to to II edycja akcji edukacyjnej dedykowanej dzieciom, w której pokazujemy, że uprawa roślin. Dzieci otrzymały darmowe, interaktywne pakiety edukacyjne od firmy Legutko. Uczniowie, wspólnie z wychowawczynią Panią Bożeną Marciak, wysiewali niezwykle popularny w naszej kuchni koperek. Następnie w kolejnych dniach prowadzili obserwacje kiełkowania i wzrastania koperku. Każdy uczeń starał się dbać o prawidłowy wzrost roślin przez regularne podlewanie wodą.
Rekreacyjny wyjazd klasy ósmej do Radawy ( 12 i 13 czerwca2023 ) był inny niż dotychczasowe eskapady dlatego że:
Mankamenty to:
A tak naprawdę było super. Rozmowy , gry, śmiech. Takie wspomnienia zostają na zawsze.
Dnia 6 czerwca uczniowie kl. VII i VI mieli okazję podziwiać Bieszczady w okolicach Soliny. Najpierw odwiedziliśmy Polańczyk a w szczególności nabrzeże Zalewu Solińskiego.
Dziewczyny nie mogły się powstrzymać od zanurzenia stóp w wodzie zalewu.
Niektórzy puszczali "kaczki" a niektórzy silili się z większymi kamieniami.
W dali widać było piękne żaglówki i góry.
Potem wszyscy pojechaliśmy na Zaporę Solińską.
W tle widać nie dawno uruchomioną kolejkę linową.
Następny etap to czas wolny i "wydawanie pieniędzy". Wszyscy kupowali pamiątki ... chociaż niestety bardzo drogie. Najbardziej widoczne pamiątki to .... gęsi.
Gęsi te dość aktywnie uczestniczyły (śpiewały) w drodze powrotnej.
A to fajnie wyglądający budynek - restauracja.
Chociaż pogoda nie do końca dopisała (padał trochę deszcz) to wszyscy byli zadowoleni i radośni - niektórzy ze śpiewem na ustach wracali do domu.
Marek Jackowski
Mariusz Rogóż
Pierwszego czerwca, jak co roku w szkole w Duńkowicach miały miejsce zabawy z okazji Dnia Dziecka. Wszystko zaczęło się o 8:30. Na placu szkoły wyrósł dmuchaniec - zjeżdżalnia, który zaczęły najpierw oblegać najmłodsze dzieci - przedszkolaki.
W międzyczasie grilowały się kiełbaski.
Na plac szkoły zajechały również: Straż Graniczna i Straż Pożarna. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły akcesoria straży granicznej. Hełmy, kamizelka kuloodporna, kamera termowizyjna i ...... kajdanki.
Ze strażą graniczną przyjechał również pies, który wykrywa narkotyki.
Straż pożarna, urządziła zawody - strącanie pachołków strumieniem wody. Uczniowie byli tym bardzo zainteresowani.
Straż pożarna udostępniał również swój samochód oraz wyposażenie dodatkowe.
Przy jednym z wejść do szkoły działał punkt artystyczny - malowanie twarzy. Uczennice starszych kas pełniły tutaj funkcję malarzy. Chetnych klientów było dużo.
Na terenie szkoły pojawili się również przedstawiciele szkoły rolniczej. Dwa ciągniki cieszyły sie ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie nie tyko mogli wejść do środka ale również pojeździć. Niektórzy nawet samodzielnie.
Inna atrakcja dla dzieci do przejażdżka quadem. Tą zabawę zapewnił ksiądz proboszcz.
Na boisku odbywały się też inne zabawy i konkursy.
Naszą szkołę odwiedziła również policja. Udostępniła samochód - dzieci mogły np. wchodzić do środka i uruchamiać głośną syrenę.
Kulminacyjnym punktem zabawy był mecz siatkówki między uczniami a nauczycielami z rodzicami. Wydawało się, że starsi nie mają szans - nie grają na co dzień w piłkę. Jednak rzeczywistość okazała się dla nich łaskawa. Pierwszy set zaczęli w fatalnych warunkach - pod ostre słońce. Przegrali go. Jednak dwa następne wygrali. Ostatecznie wygrana 2:1 dla dorosłych.
Po meczu uczestnicy po sportowemu podali sobie ręce a potem został wręczony puchar drużynie zwycięskiej.
Zostały też wręczone nagrody z innych konkursów:
W dniu 01.06.2023 w szkole w Duńkowicach wszyscy bawili się wyśmienicie.
Składamy serdeczne podziękowania dla przyjaciół i sponsorów szkoły:
1. Pana Arkadiusza Tomaszewskiego - Sołtysa i Radnego - sponsora,
2. Pana ppłk Marka Soliszewskiego,
3. Pana Grzegorza Błaszczyka,
4. Proboszcza Parafii Michałówka Mieczysława Stopę,
5. Koła Gospodyń Wiejskich Wsi Duńkowice,
6. Rady Rodziców
Poniżej w galerii 100 innych zdjęć do przeglądnięcia.
W środę 31 maja uczniowie część uczniów kl. 6, 7 i 8 odwiedziło Politechnikę Rzeszowską. Głównym celem wycieczki były pokazy i doświadczenia z fizyki. Dzieci zasiadły w auli sali wykładowej, po czym prowadzący opowiadali i pokazywale różne zjawiska fizyczne.
Program był podzielony na 4 moduły:
1. różne zjawiska związane ze światłem,
2. właściwości płynów - czyli cieczy i gazów w tym różne zjawiska związane ze zmianą ciśnienia,
3. bezwładność - jak ją odczuwamy i jakie ciekawe zjawiska są jej udziałem,
4. dźwięk, elektryczność, promieniowanie.
Po wyjściu z politechniki i pamiątkowych zdjęciach głodni uczniowie wybrali się na posiłek (MCDonald).
MR
W dniu 30.05.2022 r. klasa 5 SP Duńkowice wybrała się na wycieczkę do Rzeszowa.
Na początek była uczta dla szarych komórek w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicza w Jasionce. Uczniowie w praktyczny sposób poszerzyli swoją wiedzę w zakresie lotnictwa, przyrody, funkcjonowania ludzkiego organizmu.
Dodatkowo w pracowni Fablab chłopaki i dziewczyny wykazali się kreatywnością tworząc własnoręcznie oryginalne zawieszki magnesowe.
Potem w Parku Trampolin Grawitacja w Rzeszowie poddali intensywnemu wysiłkowi swoje ciało. Niczym mistrzowie olimpijscy przez dwie godziny biegali, skakali i pokonywali różnej trudności trasy, świetnie się przy tym bawiąc.
Po tak intensywnym dniu przyszedł w końcu czas na wymarzony posiłek.
Wszyscy bawili się wyśmienicie.
JB
Rodzice i Uczniowie!
Jutro dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych ale pełen zabawy i atrakcji w Naszej Szkole! Zabawa rozpocznie się od 8.30. Autobus szkolny rano będzie kursował wg harmonogramu.
Przewidziane atrakcje:
Zakończenie zabawy ok. godz. 13.30 - odjazd autobusu szkolnego.
ZAPRASZAMY
W piątek, 19 maja w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z dwoma wydarzeniami. Pierwsze to święto Dnia Matki a drugie to otwarcie dwóch obiektów sportowo – rekreacyjnych: placu zabaw oraz wielofunkcyjnego boiska sportowego.
Uroczystość została uświetniona obecnością i dobrym słowem:
Najpierw odbyła się akademia a potem poświęcenie wyżej wymienionych obiektów.
W akademii wzięły udział przedszkolaki z oddziałów A, B i C
oraz uczniowie klas I, II, II szkoły podstawowej. Dzieci wypowiadały wiele ciepłych słów o swoich mamach. Uświetniły uroczystość również przedstawiając bajkę o Calineczce.
Wykonały piękny taniec.
Wykonywały inne układy taneczne z wykorzystaniem tasiemek.
Uczniowie kl. III zagrali na fletach i zaśpiewali wraz z całą salą sto lat dla mam.
Po przedstawieniach głos zabrała dyrektor szkoły Pani Bernadeta Kurecka, która podziękowała dzieciom za występy a także nauczycielom za przygotowanie uroczystości. Poseł na sejm Pan Tadeusz Chrzan dołączył się dotych podziękowań a także podarował kilka piłek do zabawy na nowo otwartym boisku. Potem głos zabrali: Wójt Gminy Radymno Pan Bogdan Szylar, Pan ppłk Marek Soliszewski komendant Placówki Straży Granicznej w Korczowej oraz Pan radny Arkadiusz Tomaszewski.
Kolejna część uroczystości miała miejsce na nowym boisku sportowym. Po poświęceniu obiektu przez ks. proboszcza Mieczysława Stopę została przecięta wstęga.
Boisko zostało oficjalnie otwarte. Niektórzy goście pokusili się aby zagrać na nowym boisku – rzuty do kosza.
Pozostali stwierdzili, że muszą trochę poćwiczyć.
Oddział przedszkolny film 1
Oddział przedszkolny film 2
Oddział przedszkolny film 3
Klasa I - taniec
Klasa II i III - śpiew
Klasa II - taniec
Klasa III 100 lat na fletach
W dniu 15 maja 2023 w Zespole Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu odbyło się uroczyste wręczenie nagród Laureatom III edycji Powiatowego Konkursu - „Dziś idę walczyć mamo..” Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych.
Honorowy Patronat nad konkursem objął Pan Poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan i Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
Do konkursu licznie zgłosili się uczniowie Szkoły Podstawowej w Duńkowicach, z klas V - VIII - w kategorii: „praca plastyczna”.
Laureatami zostali uczniowie z naszej szkoły;
Anna Rabczak- I miejsce kl. VII
Kacper Kasprzak - III miejsce kl. VIII
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki i zaproszenia na wycieczkę do Warszawy oraz zwiedzanie Sejmu RP.
Nagrody ufundował Pan Poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan.
Opiekun: Renata Pałczyńska
15 maja w naszej szkole gościliśmy Panie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Jana Pawła II w Jarosławiu.
Pani Joanna Ciąpała i Pani Patrycja Dudek przeprowadziły z uczniami klas IV - VIII warsztaty na temat niepełnosprawności zarówno ruchowej jaki i umysłowej.
Uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonują, uczą się i spędzają czas wolny ich koledzy i koleżanki z różnego rodzaju niepełno sprawnościami.
Uczniowie wzięli również udział w praktycznej części warsztatów (rozpoznawali zapachy i odgadywali różne przedmioty z zawiązanymi oczami).
Panie spędziły z nami nieco ponad dwie godziny. Serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie zajęć i zapraszamy ponownie.
Komisja Rekrutacyjna po analizie zgłoszeń zakwalifikowała uczniów na rok szkolny 2023/2024 do przyjęcia do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej w Szkole Podstawowej w Duńkowicach.
Poniżej są dokumenty do pobrania w formacie pdf
1. Pełna rekrutcja do przedszkola wraz z rekrutacją uzupełniającą
2. Pełna rekrutacja do kl. I wraz z rekrutacją uzupełniającą
W piątek 5 maja odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.
Brali w niej udział uczniowie klas I, VII i VIII. Po wniesieniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu Hymnu Polski zaprezentowano program artystyczny: część słowno-muzyczną z elementami strojów historycznych.
Po wprowadzeniu przez ducha historii uczniowie przybliżali w wierszach i piosenkach nastrój jaki wtedy panował w Polsce.
W centralnym tle siedział na tronie król Polski Stanisław August.
W następnej części akademię uświetnili uczniowie kl. I, którzy w barwnych narodowych strojach zatańczyli krakowiaka. Nasi mali tancerze wywijali różne figury ku ogromnemu zainteresowaniu całej szkolnej widowni.
Kolejnym etapem uroczystości był polonez 3-go Maja. Zatańczyli go uczniowie kl. VII i VIII.
Otrzymali wielkie brawa, gdyż taniec zawierał wiele elementów poloneza „studniówkowego” – przedmaturalnego w szkołach średnich. Był więc dość trudny.
Na szczególną uwagę zasługują najmłodsi uczniowie szkoły - przedszkolaki. Najgłośniej i z wielkim zapałem śpiewali Hymn Polski. Poniżej jest zdjęcie tych śpiewaków zrobione po zakończeniu akademii.
Uroczystość przygotowywali: Pani Beata Jankowska, Pan Marek Jackowski oraz Pani Bożena Marciak.
Na koniec Pani dyrektor podziękowała uczniom i nauczycielom przygotowującym akademię.
23 kwietnia 2023r. uczniowie klas V, VII i VIII SP w Dunkowicach uczestniczyli w akcji: „Jarosławskie Pola Nadziei”.
Jej celem jest szerzenie idei wolontariatu, uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby chorych, a przede wszystkim pozyskanie funduszy na rzecz Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu prowadzonego przez Fundację Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie“.
Kwesty prowadzone były przez uczniów przed kościołami w Duńkowicach i Michałówce. Zebrana kwota w tym roku to: 1400 zł.
W akcji: „Jarosławskie Pola Nadziei” zaangażowani byli uczniowie klas IV, V, VI, VII, VIII pod opieką ks. Proboszcza Mieczysława Stopy, pani Wioletty Grybel, Eweliny Grybel oraz pani Anety Bąk. Poświęcili oni dużo czasu na wykonanie żonkili z papieru i krepiny.
Dziękujemy wszystkim uczniom i mieszkańcom Duńkowic i Michałówki za wsparcia tej szlachetnej inicjatywy.
20 kwietnia 2023 r. w naszej szkole gościł podróżnik – pan Maciej Kras, który opowiadał nam na temat niezwykłej podróży do Indii.
W czasie swoich prelekcji pan Maciej Kras prezentował slajdy i pamiątki, opowiadał o ludziach, zabytkach i przyrodzie.
Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o nowe wiadomości na temat:
– stolicy Indii – Waranasi,
– stolicy Mogołów,
– świątyni Karni Mata, w której świętym zwierzęciem jest szczur,
– Ganges – świętej rzece milionów hindusów,
– wspaniałego Taj Mahal – według wielu najpiękniejszy pomnik miłości na Ziemi,
– przedziwnych pałaców,
– Pustyni Thar.
Pan Podróżnik pokazywał ciekawe filmiki oraz różne pamiątki, które ze sobą przywiózł.
Wszyscy uczniowie byli zachwyceni spotkaniem z panem Maciejem Kras.
W piątek 21 kwietnia uczniowie naszej szkoły, jak co roku brali udział w akcji Sprzątania Świata w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi.
Pod opieką nauczycieli wyruszyli oni ustalonymi wcześniej trasami, uliczkami Duńkowic z workami i wspólnie zbierali śmieci.
W tym roku dodatkowo odbywała się ich segregacja na: szkło, papier i plastiki z metalami.
Akcja trwało ok. godzin, po czym dzieci wróciły do klas i odbywała się normalna nauka.