• Wycieczka do Krakowa

    W dniu 07.06.2024 uczniowie kl. 6 naszej szkoły wyruszyli pociągiem PKP wraz z wychowawcą i opiekunami na wycieczkę krajoznawczo-turystyczną do Krakowa.

    Swoją przygodę w poznawaniu jednej z największych perełek turystycznych naszego kraju rozpoczęliśmy od podróży Drogą Królewską, na której poznawaliśmy najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne Krakowa: Barbakan, Bramę Floriańską, ul. Floriańską, ul. Franciszkańską, Kościół Mariacki, Zamek Królewski na Wzgórzu Wawelskim, Katedrę na Wawelu i Smoczą Jamę.

    Po posiłku i krótkim odpoczynku udaliśmy się do Muzeum Iluzji, gdzie zanurzyliśmy się w świat iluzji optycznych (znanych też jako iluzje wizualne).

    Iluzje uwielbiają płatać figle, pokazując coś, czego nie ma. Albo jest?

    Działają, wykorzystując niedoskonałości lub specyfikę układu wzrokowego, aby stworzyć obraz inny niż w rzeczywistości.

    Pełni pozytywnych wrażeń, zaopatrzeni w pamiątki i upominki dla najbliższych wróciliśmy cali i zdrowi do Duńkowic.

  • Dzień Dziecka 2024

    W środę 5 czerwca w naszej szkole był obchodzony Dzień Dziecka. Od rana pogoda dopisywała wyśmienicie i zachęcała do zabawy na świeżym powietrzu.

    Rano rodzice rozłożyli dmuchane zjeżdżalnie – a było ich w tym roku dwie.

    Przygotowana została maszyna do robienia popcornu – nowy zakup Rady Rodziców.

    Zaczęło również swoją pracę stanowisko grillowe.

    W tle rozbrzmiewała muzyka ze szkolnego nagłośnienia.

    Główne atrakcje rozpoczęły się od godz. 8:30. Przedszkolaki bardzo chętnie i z dużą energią wystartowały do zjeżdżalni.

    Wkrótce też na boisku sportowym pojawili się:

    - Straż Graniczna,

    - Ochotnicza Straż Pożarna z Duńkowic,

    - Zespół Szkół Zawodowych i Rolniczych z Radymna z dwoma ciągnikami.

    Na stanowisku Straży Graniczne pokazywano urządzenia do codziennej pracy strażników naszych granic: kamizelki, hełmy, kajdanki, lornetki,….

    Każdy mógł założyć odpowiednie oporządzenie i wyobrazić sobie pracę strażników noszących je przez cały dzień. Pokazy te cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych dzieci. Okazuje się, że spięcie kajdankami kilku uczniów też może być sporą frajdą.

    Ochotnicza Straż Pożarna przyjechała dwoma pojazdami. Pan komendant Grzegorz Błaszczyk pokazywał specjalistyczny sprzęt pomocny w usuwaniu skutków wypadków np. drogowych. Były to m.in. ciężkie rozpieraki, nożyce do cięcia elementów metalowych, itp.

    Swoich sił próbowała nawet Pani dyrektor.

    Dużym zainteresowaniem cieszył się tu punkt z hydronetką, z pomocą której można gasić pompowaną ręcznie wodą mały pożar. Zadaniem uczestników zabawy było trafienie strumieniem wody w odpowiedni otwór. Gdy odpowiednia ilość wody została wlana, rozlegał się głośny sygnał.

    Okazało się, że wcale nie było to takie proste. Wymagało wspólnej pracy przynajmniej dwóch osób. Jedna pompowała wodę, a druga kierowała strumień wody.

    Zabawa z używaniem głośnych samochodowych megafonów również cieszyła się sporym zainteresowaniem młodszych uczniów. Tak samo jak przeglądanie ciężkiego bojowego wozu strażackiego.

    W trakcie tych atrakcji poszczególne klasy były częstowane grillową kiełbaską, napojami oraz popkornem z  nowo zakupionej przez rodziców maszyny.

    Dla chętnych do pojeżdżenia sobie ciągnikiem rolniczym było stanowisko Szkoły Rolniczej z Radymna. Były zaprezentowane dwa ciągniki. Nowoczesny Claas oraz URSUS C-330, który, mimo że wiekowy nadal jest używany przez rolników podobnie jak kultowy URSUS C-360.

    Cały czas oblegane były zjeżdżalnie.

    Niektóre klasy organizowały sobie zabawy we własnym zakresie – np. biegi w workach.

    Boisko szkolnego orlika również było zajęte.

    Dla chętnych były też propozycje zabaw na sali gimnastycznej pod kierunkie animatora.

    Warto wspomnieć o jeszcze jednej atrakcji. Pan strażak z OSP pokazywał jak udzielać pierwszej pomocy – pokazywał to na fantomie. Był to pokaz z bardzo aktywnym udziałem szczególnie młodszych dzieci.

    Dzień Dziecka w naszej szkole upłynął radośnie, zabawowo z wrażeniem bardzo szybkiego upływu czasu. Nikt się nie nudził, każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.

    Wszystkim, sponsorom i przyjaciołom szkoły, którzy przyczynili się do organizacji tego dnia, bardzo dziękujemy. W szczególności:

    • Państwo Baranowie,

    • Pan Marcin Kuźlak,

    • Koło Gospodyń Wiejskich,

    • Sołectwo wsi Duńkowice,

    • Rada Rodziców szkoły,

    • OSP w Duńkowicach,

    • Zespół Szkół Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie,

    • Straż Graniczna - Bieszczadzki Oddział w Przemyślu - placówka w Korczowej.

     

  • Dzień Matki 2024

     Dzień Matki – to szczególne święto, stanowi wyraz szacunku i miłości, a także podziękowania za trud włożony w opiekę i wychowanie.      We wtorek 27 maja 2024r. w Szkole Podstawowej w  Duńkowicach odbyły się wielkie uroczystości z okazji Dnia Matki.

    Na zaproszenie dzieci z klas;1,2 i 3 przybyli do szkoły niezwykli goście – Mamusie, które eleganckie i dumne z radością czekały na ten dzień.  

       Odświętnie ubrane dzieci wyrażały miłość i wdzięczność swoim drogim Mamusiom poprzez występy artystyczne. Były deklamacje wierszy, piosenki, tańce oraz życzenia.

     Publiczność była zachwycona popisami dzieci, na twarzach zebranych gości  malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich zdolnych pociech.

          Po wspaniałych występach Mamy otrzymały upominki z okazji ich święta. Nad całością części artystycznej czuwały nauczycielki: Pani Anna Olszańska, Pani Anna Terpiłowska i Pani Bożena Marciak. 

    Dyrektor szkoły Pani Bernadeta Kurecka złożyła mamom serdeczne życzenia. Podziękowała też uczniom i nauczycielkom oraz paniom, które wspomagają pracę nauczyciela za przygotowane występy artystyczne.

                      Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek przy pięknie zastawionych stołach. Cała uroczystość została uwieczniona na fotografiach – dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.

  • Piknik w komendzie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

    W sobotę 25 maja 2024 roku nasi uczniowie w składzie: Kacper Rucki, Anna Turko i Olimpia Marciak zaśpiewali pieśni patriotyczne w siedzibie Straży Granicznej w Przemyślu.

  • Wycieczka do "Magicznych Ogrodów"

    Dnia 17 maja 2024  uczniowie z naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Parku Tematycznego MAGICZNE OGRODY.

     

     

    Dzieci odwiedziły miejsce, gdzie świat codzienny przenika się ze światem fantazji. Wypełnia go milion roślin-drzew, krzewów i kwiatów. Przewodnikiem po tej magicznej krainie był Krasnolud, który oprowadzał po zakamarkach i opowiadał o historii niezwykłych stworzeń.

    Podczas wędrówki dzieci spotkały bohaterów Magicznych Ogrodów, tj. Wróżki, Krasnoludy oraz psotne Mordole.

    W programie wycieczki nie mogło również zabraknąć pływania tratwą oraz zabaw na drewnianych zamkach.

    Rozpoczęliśmy od  aktywności fizycznej- przeciągania liny i sztafety. Okazało się, że mamy i siłę i szybkość, lecz  każdy po jednej z tych umiejętności.

    Jakie jeszcze były atrakcje:

    • przejazd kolejką w Kwiatowej Dolinie
    • zabawy w Grodzie Krasnoludzkim i Podgrodziu szkoleniowym
    • zabawy w krainie Bulwiaków 
    • zabawy w Zamku Wróżek
    • przejazd na tratwach
    • zabawy na Robankowej Łące, Smoczym polu,
    • wizyta w Mroczysku

    Tuz za bramą powitał nas Mordol- spragniony dzieci, chętnie je przytulał.

    Zwiedzanie rozpoczęliśmy od odwiedzin Skrzata Kronikarza mieszkającego w starym drzewie. Skrzat opowiedział dzieciom historię Magicznych Ogrodów. Następnym etapem naszej wyprawy był zamek Wróżek. Dzieci wędrowały tajemniczymi tunelami i ścieżkami, a na koniec można było zjechać  z mniejszej  lub większej zakręconej zjeżdżalni.

     

    W przepięknej scenerii ogrodu utrzymanego w klimacie baśni mogliśmy podziwiać piękne kwiaty, szumiące wodospady i strumienie oraz wiele zaczarowanych mieszkańców ogrodów.

    Osadę poruszających się Bulwiaków zwiedzaliśmy kolejką. Atrakcji w Magicznych Ogrodach jest mnóstwo.  Po wyczerpującej wędrówce zjedliśmy  obiad.

    Wolny czas mogliśmy spędzić na placu zabaw.

    Nikt się nie nudził, wszyscy radośnie wróciliśmy do domu.

  • Egzamin ósmoklasistów

    W dniach 14 - 16 maja w naszej szkole jak i w całej Polsce odbywały się egzaminy ósmoklasistów. W pierwszym dniu uczniowie zmagali się z zadaniami z języka polskiego a w drugim z matematyki. Trzeci dzień był zarezerwowany na język angielski. Poniżej pamiątkowe zdjęcie.

  • Dzień Walki z Dyskryminacją

    "Miej taki punkt widzenia, z którego dobrze widać drugiego człowieka"

    W dniu 10 maja obchodziliśmy w Naszej Szkole Dzień Walki z Dyskryminacją osób Niepełnosprawnych. Uczniowie klasy VI przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek lekcję tolerancji.

    Przedstawienie mówiące o tym, jak ważną rolę w społeczeństwie pełnią różnice.

    Aktorzy podkreślali, że każdy z nas jest inny i nie powinniśmy oceniać ludzi przez pryzmat własnych doświadczeń. Po obejrzeniu spektaklu uczniowie wysłuchali prezentacji na temat niepełnosprawności, poznali zasady zachowania wobec osób z niepełnosprawnościami.

    Dzieci z klas 1-3 i zerówki obejrzały bajkę o jeżyku, który szukał przyjaciół i akceptacji, natomiast uczniowie klas 4-8 wzięli udział w quizie dotyczącym wiedzy na temat Zespołu Downa.

  • Akademia z okazji rocznicy Konstytucji 3-go Maja

    Dnia 30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy Konstytucji 3-go Maja. Miała ona miejsce w sali gimnastycznej.

    Brali w niej udział uczniowie z wielu klas. Na początku wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewaliśmy Hymn Polski.

    Potem rozpoczęła się część artystyczna akademii. Uczniowie deklamowali wiersze, śpiewali tematyczne piosenki.

    W dalszej części klasa II zaprezentowała taniec Krakowiak w przepięknych barwnych strojach

    Kolejny punkt akademii to POLONEZ w wykonaniu klasy VIII.

    W dalszej części miało miejsce wręczenie nagród za prace na temat "Dzień Ziemi" oraz za udział w konkursie "Palma Wielkanocna".

    Proszę zobaczyć prace naszych uczniów

    Po zakończeniu akademii miało miejsce jeszcze jedno zdarzenie. Sadzenie drzew.

  • Wycieczka do „Fly Parku” w Rzeszowie

    25 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy V i VI udali się na wycieczkę do Rzeszowa.

    W parku trampolin były różne atrakcje, takie jak: trampoliny, basenem z gąbkami, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie.

    Każdy uczestnik wycieczki znalazł coś dla siebie. Uczniowie spędzili czas radośnie oraz z korzyścią dla zdrowia.

    Po intensywnym wysiłku udali się na „małe co nieco”, aby przy chwili odpoczynku wymienić między sobą wrażenia oraz pozytywną energię.

    Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili wszyscy do Duńkowic. Ten czwartkowy wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci.

  • "Jarosławskie Pola Nadziei"

    Dnia 21. 04. 2024 r. uczniowie klasy VI, VII, VIII brali udział w akcji: „Jarosławskie Pola Nadziei”.

    Ta piękna akcja miała na celu propagowanie bezinteresownej pomocy oraz szerzenie idei hospicyjnej, uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby chorych, a przede wszystkim pozyskanie funduszy dla ludzi chorych. „Jarosławskie Pola Nadziei” to publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz Hospicjum w Jarosławiu.

    Żonkile uzewnętrzniają nadzieję i solidarność z osobami chorymi i ich rodzinami.

    Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do tej pięknej akcji niesienia pomocy. Zebrana kwota to 1434zł

    Kwesty prowadzone były w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. przed kościołami w Duńkowicach i w Michałówce.

  • Skutki działania napojów energetyzujących

    W dniu 19.04.2024 r. przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarosławiu przeprowadziła pogadankę z uczniami klas VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej w Duńkowicach na temat „Energetyków”.

    W trakcje pogadanki uczniowie dowiedzieli się o negatywnych skutkach działania napojów energetyzujących na organizm ludzki, do czego może doprowadzić ich częste spożywanie oraz jaki mają skład.

    Pogadanka była wzbogacona o prezentację multimedialną.

     

    Podczas spotkania doszliśmy wspólnie do wniosku, że z energetyków jest więcej szkody niż pożytku, więc

    ENERGETYKOM MÓWIMY STANOWCZE NIE!

  • Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych

    Dnia 27 marca 2024 r. uczniowie klasy V przedstawili inscenizację wprowadzającą nas w czas obchodów Triduum Paschalnego i czas świętowania Zmartwychwstania Pana Jezusa.

    To wspaniałe przedstawienie pobudzało do refleksji, podkreślało znaczenie męki i śmierci Jezusa w życiu chrześcijanina.

     

    Po inscenizacji uczniowie klasy V i VI zaprezentowali układ taneczny pt. ZMARTWYCHWSTANIE.

    Uczniowie zaśpiewali piękne pieśni, które wprowadziły wszystkich zebranych w okres wielkopostny i wielkanocny.

    Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie klasy VIII, VII i V.

    Na szczególną uwagę zasługiwała ulubiona pieśń Papieża Jana Pawła II „Barka”, która została zaśpiewana w związku z rocznicą śmierci Papieża, która przypada w kwietniu.

    Na zakończenie aktorzy złożyli życzenia wielkanocne Pani Dyrektor Bernadecie Kureckiej, ks. Proboszczowi Mieczysławowi Stopie, Gronu Pedagogicznemu, pracownikom szkoły, koleżankom i kolegom.

    Pani Dyrektor oraz ks. Proboszcz zabrali głos, chwaląc wszystkich za piękne przedstawienie, pieśni i wspaniałą dekorację.

  • Kiermasz wiekanocny "Świąteczne Kartki Dobroczynne"

    Dnia 25 marca 2024 r. odbył się w naszej szkole kiermasz wielkanocny. Uczniowie klasy V i VI sprzedawali kartki wielkanocne, babeczki i maskotki.

    Udział naszej szkoły w kampanii charytatywnej „Świąteczne Karki Dobroczynne” miał na celu zebranie funduszy, które przeznaczone zostaną dla chorych i niepełnosprawnych dzieci, podopiecznym Stowarzyszenia Sursum Corda.

    Czas pędzi niezwykle szybko i wciąż jest go mało, więc coraz trudniej nam o szczęście. Korzystając z naszych Świątecznych Kartek Dobroczynnych, wysyłamy w świat cząstkę dobra i optymizmu. Ten cenny dar z pewnością zauważą i docenią Twoi bliscy i znajomi.

    Dochód ze sprzedaży zostanie zainwestowany w pomoc chorym, objętych opieką programu Chcepomagac.org.

  • Wycieczka do kina Helios w Przemyślu

    21 marca 2024 r. klasa V wzięła udział w wycieczce do kina HELIOS w Przemyślu na film pt. „Akademia pana Kleksa”.

    Film opowiadał o przygodach Ady Niezgódki i jej kolegach z akademii.

    W trakcie seansu uczniowie byli zachwyceni efektami specjalnymi, kolorową scenografią i piękną muzyką.

    Po zakończonym seansie wszyscy uczestnicy wycieczki zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia i udali się na poczęstunek do restauracji McDonald.

    Wycieczka do kina na "Akademię pana Kleksa" była doskonałą rozrywką, która dostarczył uczniom wiele uśmiechu i radości.

  • Gminny Konkurs Recytatorski 2023/2024

    Dnia 15 marca 2024 r. w  Świetlicy Wiejskiej  w Duńkowicach odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Radymno.

    Wzięło w nim udział 33 uczniów, z następujących miejscowości: Chotyniec, Korczowa, Nienowice, Święte, Skołoszów oraz Duńkowice.

    Uczestnicy zaprezentowali swój kunszt recytatorski, a także umiejętności, nad którymi pilnie pracowali w ostatnim czasie. Wybór najlepszych był niełatwy, ponieważ wszyscy prezentowali wysoki poziom. Z tym trudnym zadnieniem musiało zmierzyć się JURY w składzie: p. Marta Jackowska/ przewodnicząca, p. Ewa Broda, p. Sabina Szewczyk.

    Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:

    I kategoria wiekowa
    wyróżnienie – Eliza Zalewska

    3 miejsce Michał Feszak

    2 miejsce Zofia Gawłowska

    1 miejsce Natan Zaprutkiewicz

     

    II kategoria wiekowa

    wyróżnienie – Hanna Miara

    3 miejsce Milena Urbanik

    2 miejsce Jakub Jakimowicz

    1 miejsce  Michalina Pełka

     

    III kategoria wiekowa

    wyróżnienie –  Anna Stecyk

    3 miejsce Julia Bugira

    2 miejsce Kacper Rucki

    1 miejsce  Zofia Suchy

    Ponadto przyznano wyróżnienia dla Magdaleny Łamasz i Dawida Maciałka.

    W imieniu p. Bogdana Szylara Wójta Gminy Radymno słowa uznania i gratulacje  złożyła p. Beata Gałęza/ skarbnik gminy.

    Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom składamy gratulacje, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy za rok.

     

                                                                                                                                                                              Organizatorzy

  • Wyniki rekrutacji na rok szkolny 2024/2025

  • Dzień Kobiet 2024 w Szkole Podstawowej w Duńkowicach

    W piątek 8 marca w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Kobiet.

    Program artystyczny, w którym brało udział wielu uczniów, zatytułowany był "Z kobietą przez wieki".

    W pierwszej części została zaprezentowana moda — ubiór od czasów prehistorycznych.

    Oto strój kobiety sprzed 35 tys. lat.

    A teraz XVII i XVIII wiek

    A tu ciekawa propozycja, ponieważ strój w zasadzie nie wymagał krawca

    Gotycki strój kobiet.

    Średniowiecze. Strój chłopki i pani.

    Historycy mody uważają, że to mężczyźni ksztatowali modę kobiet, a czynili to tak, by utrudnić im ruchy. Koniec XVIII.

    Pelerynka, parasol i pełna welurowa obfitość to wiek XIX.

    Wreszcie nasze czasy. Chłopczyca.

    W drugiej części występu uczniów przedstawiono historię prehistorycznego chłopaka Hula-Buli i prehistorycznej dziewczyny Gula-Guli.

     

    Początek: prehistoryczna matka uświadamia syna, że trzeba założyć rodzinę, mieć żonę i dzieci.

    Prehistoryczny ojciec z synem na polowaniu na mamuty nieoczekiwanie znajdują coś innego.

    Okazało się, że w zaroślach w bagnie utkwiła dziewczyna Gula-Gula

    Po pewnych perypetiach została przedstawiona rodzinie Hula-Buli siedzącej przy ognisku. Tam ją dokładnie oglądnęli, sprawdzili uzębienie i inne pozytywne cechy. Została przyjęta.

    W ostatniej części akademii trzy Francuzki narzekały na los kobiety w czasie wojny.

    Ostatecznie doszły do wniosku, że teraz one będą sprawować rządy i na pewno będzie lepiej na świecie.

     

  • Dzień Języka Ojczystego

    „Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.

     

          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r.

    Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

          W tym roku szkolnym  w obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się uczniowie klasy 5. Odbyły się drużynowe rozgrywki językowe, które dostarczyły wszystkim sporo emocji, wiedzy i umiejętności. Zespoły musiały wykazać się znajomością swojego ojczystego języka, co wcale nie było takie proste.

     

    Konkurencje wymagały refleksu, sprytu, logicznego myślenia, znajomości zasad ortograficznych, gramatyki, przysłów, a nawet języka staropolskiego.

     

     

     

    Aby wejść na salę i przystąpić do rozwiązywania zdań trzeba było sobie "język połamać".

    Każda z drużyn rozwiązywała krzyżówkę.

    Jednak zagadek i zadań uczniowie musieli szukać w różnych miejscach w szkole.

     Na koniec zajęć każdy uczeń otrzymał dyplom uczestnictwa  „Mistrzyni lub Mistrza języka ojczystego”.

         Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mam nadzieję, że uczniowie, choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

           Moda na język polski na pewno zagości w naszej klasie na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.

     

    Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.

     

    Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego.

  • Lekcja w kinie

    19 lutego klasa 6 i 5 wybrała się na nietypową wycieczkę — na lekcję, ale nie w szkole, tylko ..... w kinie. Na jaki temat? O czym można mówić w kinie? O chipsach?, o popcornie?, o smartfonach? – oczywiście nie. Lekcja była o filmach – chociaż pewnie dla niektórych „kinową” tematyką mogłyby być wcześniej wymienione zagadnienia.

    Wycieczka rozpoczęła się na stacji w Radymnie a wyczerpująca podróż do Jarosławia trwała … 3 stacje.

    Ledwo ktoś uruchomił grę na smartfonie, a już trzeba było ją zamykać.

    Na stacji Jarosław zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

    Warto zwrócić uwagę na pamiątkową tablicę ze ściany budynku stacji z przejmującym mottem „Gdy nas zabraknie to kamienie za nas będą mówić”.

    Chodzi o świadków i ofiary obozów koncentracyjnych i innych miejsc zagłady w Europie, w których zmarli mieszkańcy Jarosławia i okolic.

    Potem spacer do Domu Kultury na salę kinową, w której miała odbyć się lekcja.

    Byliśmy pierwsi .... smartfonowe oczekiwanie ...

    Przed wejściem na salę można było zobaczyć ciekawe eksponaty – historyczne projektory odtwarzające filmy nie z dzisiaj znanych nośników jak: pendrive, płyta dvd, sieć Internet, ale z taśm filmowych nawijanych na duże szpule.

    Projektory te pochodzą z niegdyś bardzo znanych kin w Jarosławiu a dzisiaj już nieistniejących: "Westerplatte", "Ikar", "Gdynia".

    Wreszcie rozpoczęła się lekcja. Pani aktorka opowiadała o różnych rodzajach filmów, a po każdym był odtwarzany krótki, przykładowy fragment filmu. Różniły się one sposobem tworzenia, sposobem odgrywani ról, obrazem i specyficzną muzyką.

    Lekcja trwała ok. 45 min a po niej oglądnęliśmy film pt. „Biegnij Amelio”. Film z rodzaju „familijne”. Dotyczył rezolutnej dziewczyny z uciążliwą i groźną chorobą płuc – astmą. Mogliśmy poznać jej różne perypetia i zmagania przeplatane często głupimi pomysłami podejmowanymi pod wpływem tłumionych uczuć i złości na wszystkich dookoła. Głównie choroba była powodem jej buntowniczego nastawienia do świata. To się jednak zmienia. Dlaczego? – kto jest ciekawy, niech oglądnie film.

    Jak zwykle po pewnej porcji edukacji uczniowie staja się bardzo głodni. W restauracji KFC zaspokoili swoje apetyty, po czym wróciliśmy pociągiem do Radymna. Miejmy nadzieję, że każdy wyniósł coś dobrego z wycieczki.

  • Nasi uczniowie w turniejach gminnych

    Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców Szkół Gminy Radymno

    Gminny Turniej Piłki Siatkowej Chłopców 2023/2024

    Gminny Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt w roku szk. 2023/2024

    Gminne Igrzyska Dzieci w tenisie stołowym.

    Turniej Piłki Nożnej Halowej Dziewcząt Szkół Gminy Radymno

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Wojsk Ochrony Pogranicza w Duńkowicach
    Duńkowice 20
    37-550 Radymno
  • (+16) 628-35-34

Galeria zdjęć